Hemoroidy – zlatá žila

Ide o chorobne rozšírené žily v oblasti konečníka. Ľudovo sa im hovorí aj „zlatá žila“ a dalo by sa povedať, že ide o chúlostivú záležitosť 21. storočia, ktorú mnohí podceňujú a neliečia. Neskôr sa hemoroidy stávajú bolestivejším ochorením a môžu sa pridružiť rôzne komplikácie.

Typické príznaky hemoroidálneho ochorenia sú krvácanie (svetlá krv na toaletnom papieri), bolesť, opuch, svrbenie a pálenie v oblasti konečníka.

Podľa toho, či sa vytvárajú vonku alebo vnútri konečníka, sa im hovorí aj vonkajšie alebo vnútorné hemoroidy. Často sú však aj kombinované homoriody. Každý druhý človek nad 50 rokov už mal minimálne 1 skúsenosť s hemoroidmi. Ide naozaj o veľký problém tohto storočia!

Niektorou z foriem hemoroidov trpia až tri štvrtiny populácie vo veku už od 25 rokov. Ide o „poklad, o ktorý nikto nestojí“.

Priebeh hemoroidov môže byť aj bezpríznakový.

 

Príčiny hemoroidov

Vplyv prostredia a životného štýlu

Prečo vznikajú hemoroidy? 100% príčina vzniku hemoroidov nie je známa. Pravdepodobne hlavným dôvodom je zvýšený tlak na žily konečníka a ako jednoznačnou príčinou je vrodená porucha spojivového tkaniva. Veľkú úlohu tu však zohráva aj životný štýl v zmysle nedostatku pohybu, stravy chudobnej na vlákninu a nedostatku tekutín, čo zasa vedie ku zápche a nepravidelnému vyprázdňovaniu. Nepodceňujme však ani zadržiavanie stolice či odkladanie vyprázdňovania na neskôr. Dlhé sedenie na toalete taktiež vedie k nadmernému tlaku na žily konečníka.

Príčiny vzniku hemoroidov, ktoré vieme ovplyvniť:

  • bez vlákninová strava
  • nedostatočné pitie tekutín (chronická dehydratácia)
  • sedavý spôsob života (spôsobuje zníženú pohyblivosť čriev)
  • nedostatok pohybu (to má za následok tiež zníženú pohyblivosť čriev)
  • dlhé státie a dlhé sedenie
  • pridlhé sedenie na toalete
  • tlačenie na stolicu
  • obezita
  • nedostatočná análna hygiena

Príčiny vzniku hemoroidov, ktoré nevieme ovplyvniť:

  • vek nad 50 rokov
  • genetické predpoklady (napr. vrodená porucha spojivového tkaniva)
  • počas tehotenstva tlak na žily

Ochorenia (ktoré sa dajú ovplyvniť správnou liečbou)

  • infekcie konečníka
  • chronická zápcha (napr. kvôli zlému živ. štýlu)
  • ochorenia pečene,
  • vysoký krvný tlak,
  • chronický kašeľ,
  • zväčšená prostata u mužov (močia proti odporu – zvýšený vnútro brušný tlak)

 

Aké sú zvyky Slovákov pri vykonávaní potreby?

Ako vykonávame potrebu? Spôsob vykonávania veľkej potreby, ktorý je pre ľudí úplne najprirodzenejší, je drep. U nás v Európe sme však všetci zvyknutí si na záchode posedieť a napr. turecké toalety v nás vzbudzujú nevôľu. Podľa prieskumu až 95 % Slovákov pri použití toalety pokladá za najdôležitejšie práve pohodlie. Na základe tohto prieskumu viac ako polovica Slovákov strávi na toalete viac ako 15 minút!

Čo tu tak dlho robíme? Prieskum ukázal, že si najčastejšie na toalete čítame. V poslednej dobe sa medzi bežné aktivity na toalete začalo zaraďovať aj používanie modernej elektroniky: mobilov, tabletov, internetu a podobne. Zamyslime sa, či je to správne?

Ako dlho? Dlhé vysedávanie na toalete veru neprospieva zdraviu. Sedenie na záchode spojené s tlačením totiž nadmerne vytláča pletence ciev v okolí konečníka, čo následne zvyšuje riziko, že hemoroidy získame, alebo si ich zhoršíme.

Hoci je sedenie na záchodovej doske pohodlné, vonkajší análny zvierač ostáva podvedome otvorený príliš dlho. Na ,,veľkú potrebu“ by sa malo chodiť len vtedy, keď je to naozaj potrebné, netlačiť nasilu a zároveň max. povolený čas, strávený na toalete, by nemal presiahnuť viac než 5 minút.

Ako často? V prípade, že nemáte tráviace problémy – pravidelná stolica nemusí byť nevyhnutne každý jeden deň. V skutočnosti sa denná frekvencia stolice týka menej ako polovice ľudí. Vyprázdňovanie sa zvyčajne pohybuje medzi frekvenciou 3x/deň – 3x/týždeň. Samozrejme všetko závisí od našich návykov. Všímať si treba evidentnú zmenu vo frekvencii vyprázdňovania.

 

Vývojové štádiá hemoroidov

1. stupeň hemoroidov:

Sprevádza ho len jednoduché rozšírenie žíl, ktoré sa väčšinou zistia až pri lekárskom vyšetrení. Malé hemoroidy len mierne vyčnievajú nad okolitú sliznicu a obyčajne Vám nemusia robiť takmer žiadne problémy, môžete len slabo krvácať, napríklad po tvrdej stolici.

2. stupeň hemoroidov:

Tu sa pridávajú nepríjemné pocity ako svrbenie, pálenie v konečníku či krvácanie. Hemoroidy sa vysúvajú do análneho kanála hlavne pri vykonávaní potreby, spontánne sa vrátia napäť do konečníka.

3. stupeň hemoroidov:

V tomto štádiu hemoroidy trvalo vyčnievajú z análneho otvoru (nachádza sa tu tzv. prolaps, výhrez hemoroidov). Ak prerušíte tlačenie na stolicu je možné prstom hemoroidy dostať naspäť do análneho otvoru. S pokračovaním ochorenia sa hemoroidy stávajú tuhými, bolestivými kvôli zrazenej krvi v nich. Oblasť konečníka máte zapálenú a na stolici môžete pozorovať aj výlučky hlienu.

4. stupeň hemoroidov:

Toto posledné pokročilé štádium znamená, že žily sa Vám po použití toalety už vôbec nestiahnu a ani po prerušení tlačenia na stolicu ich nebudete môcť dostať späť do análneho otvoru. Pri tomto štádiu hemoroidov často vyčnieva aj časť sliznice konečníka, čím sa v jeho okolí vytvára mechanicky silno zraniteľné miesto. Pridružujú sa Vám aj komplikácie – opuch, hnisanie, zápal, silné krvácanie a bolesti, čo je prejavom tzv. hemoroidálnej krízy. V tomto štádiu môžete vyslovene pociťovať silný strach z vyprázdňovania a tým sa dostávate do začarovaného kruhu.

Druhy hemoroidov

  • Vonkajšie hemoroidy: Vyskytujú sa pod kožou okolo konečníka. Po určitom čase sa môžu zväčšovať a opúchať, stávajú sa bolestivejšími. Veľmi nepríjemné môže byť pre nás ako vyprázdňovanie, tak aj sedenie či dokonca chôdza. Oblasť vonkajších hemoroidov je bohato inervovaná, keďže tu nájdete množstvo nervových zakončení, ktoré vedú informáciu o bolesti z tejto oblasti.
  • Vnútorné hemoroidy: Tvoria sa vnútri konečníka, zvyčajne nebolia a Vy o nich často ani neviete až do doby, kým nezačnú krvácať. Občas môžu byť vytlačené aj mimo konečník, čo býva veľmi bolestivé.

 

Tehotenstvo a hemoroidy

Ak trpíte na hemoroidy a ste v očakávaní, je dosť pravdepodobné, že sa Vám hemoroidy počas tehotenstva, ako aj po pôrode môžu ešte zhoršiť. Preto je najvhodnejšie liečiť hemoroidy čo najskôr – najlepšie už pred otehotnením (najmä ak ide o III. stupeň alebo IV. stupeň hemoroidov).

Ak sa Vám však príznaky hemoroidov objavili až počas gravidity, Vaša následná liečba bude závisieť od štádia tehotnosti aj od štádia hemoroidálnej choroby.

  1. stupeň a II. stupeň hemoroidálneho ochorenia nepredstavujú závažnejší liečebný problém v akomkoľvek týždni tehotenstva a lekár Vám môže taktiež odporučiť aj celkovú liečbu venotonikami. Samozrejme, ak sa Vám prejavujú aj hemorodiálne komplikácie, je nevyhnutné riešiť problém chirurgicky bez ohľadu na štádium tehotenstva.

 

Anémia a hemoroidy

Niektorí z Vás, ktorí najmä chronicky krvácate, prichádzate žiaľ za odborníkom už doslova so závažnou málokrvnosťou. Často môžete mať hladinu hemoglobínu (červené krvné farbivo) okolo 80 (g/l), pričom normálna hladina hemoglobínu u dospelého človeka je medzi 120 až 160 (g/l). Keby išlo o akútnu stratu krvi, mohli by ste sa pri takýchto hodnotách doslova ocitnúť v hemoragickom šoku. Keďže však našťastie strata krvi je postupná, chronická, organizmus sa tomuto stavu prispôsobí. Následkom je však závažná anémia, čo nesmieme podceňovať.

Úplne najhoršie to býva u žien, ktoré okrem krvácania následkom hemoroidov, zažívajú aj silné menštruačné krvácanie. Anémia vedie k únave až ospalosti, bledosti, chveniu, dýchavičnosti, búšeniu srdca či podráždenosti.

Či máte anémiu môžete zistiť z vyšetrenia krvného obrazu, kde ďalej zistíte aj hladinu hemoglobínu a hladinu železa.

 

Rakovina konečníka

Rakovina nevzniká z hemoroidov! Neobávajte sa, že by sa Vám hemoroidy takpovediac „zvrhli“. Na rakovinu sa zvrhávajú spočiatku nezhubné útvary, tzv. polypy. Určite je potrebné ich včas odstrániť a zároveň riešiť včas aj problém s hemoroidmi. Takže nečakajte, aby ste sa „neprebojovali“ až do posledného bolestivého štádia.

 

Ďalšie ochorenia konečníka

Hemoroidy nie sú jediným ochorením konečníka. Iné ochorenia môžu byť aj:

Trhliny (fisúry) análneho kanála: Pozdĺžny defekt análneho kanála vzniká tuhou stolicou či hnačkou následkom nadmerného užívania preháňadiel a vyskytuje sa hlavne pri chronických zápalových ochoreniach hrubého čreva a konečníka. Ako sa odlišuje od hemoroidov? Fisúra alebo trhlina je narušenie celistvosti kože, kým hemoroid je rozšírená kŕčová žila.

Análny ekzém: Môže sa vyskytovať aj spoločne s hemoroidmi. Všetkého veľa škodí a tak análny ekzém môže vzniknúť v dôsledku prehnanej hygieny, používaním rôznych parfumovaných prípravkov, vlhčených vreckoviek (ide o kontaktný alergický ekzém), nevhodným materiálom Vašej spodnej bielizne atď. Ak Vás svrbí konečník, môže ísť aj o mykotické alebo parazitárne ochorenie.

Análny absces a fistula: Veľakrát sa spojuje s Chrohnovou chorobou a ulceróznou kolitídou. Súvisí so zápalom žliazok uložených v okolí análneho kanála. Absces je skôr prejavom akútneho ochorenia s teplotami, zdurením, bolesťami, a naopak v prípade fistuly ide o chronický problém, pri ktorom z kanálikov vyteká hnis.

 

Vedeli ste toto o hemoroidoch?

O hemoroidoch a ich príčinách koluje veľa mýtov a legiend. Čo je však pravda?

  • Zápcha NEspôsobuje hemoroidy
  • Korenené jedlá NEspôsobujú hemoroidy
  • Jasne červená krvná stolica NIEje vždy známkou hemoroidov
  • Hemoroidy NEspôsobuje hlavne sedavý spôsob života
  • Hemoroidy NEmajú hlavne muži

Referencie:
Greenspon J, Williams S, Young H and Orkin B., Thrombosed External Hemorrhoids: Outcome After Conservative or Surgical Management. Diseases of the Colon & Rectum. 2004; 47(9):1493-1498.