Prevencia a dieta

Análna hygiena

Z hľadiska prevencie vzniku zápalu v okolí konečníka v prípade hemoroidov, ktoré sa v nejakom štádiu vyskytujú až u 70 % populácie, je nesmierne dôležité dodržiavanie dostatočnej hygieny po veľkej potrebe. Zatiaľ kým v mnohých ázijských a arabských krajinách je úplnou samozrejmosťou tzv. záchodová sprcha, u nás je táto možnosť (ak nie je k dispozícii bidet) skôr výnimkou.

Existujú finančne náročnejšie toalety s integrovanou sprchou, lacnejšia možnosť je však zabudovanie podstatne lacnejšej tzv. záchodovej sprchy (iné názvy – ručná bidetová sprška, wc sprcha). Možnosťou je aj vlhký toaletný papier (pozor na prísady, ktoré môžu spôsobiť v okolí konečníka ekzém), resp. vlhké dojčenské utierky. Prípadne posledná možnosť je namočiť si toaletný papier.

Podobne ako pohlavné orgány, ani konečník by si nemali umývať mydlom a inými vysušujúcimi prostriedkami. Vhodnejšie je kupovať neparfumovaný mäkký biely toaletný papier, ktorý nepoškriabe ani nepodráždi.

Análny sex

Doposiaľ sa nepodarilo nijako preukázať fakt, že by análny sex viedol ku vzniku hemoroidov. Análny sex ich teda nevyvoláva, ak ich však už človek má, dráždenie ciev pri análnom sexe môže zhoršiť Váš zdravotný stav. Dodržujte všetky hygienické zásady a zvýšenú lubrikáciu (s použitím lubrikačných prostriedkov) a môžete análny sex praktizovať aj v prípade hemoroidov – nesmie však ísť o akútny stav. V prípade zhoršenia (príznaky v podobe krvácania, svrbenia, štípania a podobne) treba s obnovením análneho sexu jednoznačne počkať a hemoroidy ihneď liečiť.

Prevencia zhoršenia hemoroidov

Hemoroidy sú chronické, pomaly postupujúce ochorenie, ktoré v istom období môže byť úplne bezpríznakové, resp. môže mať len menej obťažujúce príznaky, môže však vyústiť do akútneho hemoroidálneho ataku. Ide o stav, ktorý je už obyčajne príznakom posledného, veľmi nepríjemného štádia hemoroidov sprevádzaného zápalom, silným krvácaním, hnisaním ako následkom infekcie a bolesťami. Do tohto štádia sa žiadny pacient nechce dostať, preto by sa mal okrem dodržiavania rád ohľadom životného štýlu poradiť s lekárom ohľadom vhodnej liečby.

Rady, ako predísť bolestivému konečníku

Mäkká stolica – osoby, ktoré trpia na hemoroidy, by mali dbať na mäkkú stolicu. Zväčšené kŕčové žily v konečníku totiž najčastejšie spôsobuje veľký tlak pri vyprázdňovaní. Znamená to prijímať dostatok tekutín a jesť potraviny s vysokým obsahom vlákniny.

Dokonalá očista – po každej stolici je nevyhnutné dôkladne a jemne očistiť okolie konečníka. Ak nemáte nablízku bidet, pomôcť môžu aj vlhké obrúsky bez dráždivých chemických látok a parfumov.

Vhodný toaletný papier – najlepší je neparfumovaný biely, mäkký toaletný papier, ktorý nepoškriabe a nepodráždi.

Krátke sedenie na záchode – dlhé vysedávanie a čítanie na záchode hemoroidom tiež neprospieva. Keď človek číta, podvedome tlačí a zvýšeným brušným tlakom dochádza k rozširovaniu ciev v malej panve. Trávte max. 3 minúty na toalete!

Dvíhanie len ľahkých predmetov – Aj dvíhanie ťažkých bremien môže mať rovnaké následky ako nadmerný tlak pri stolici. Ak máte problémy s hemoroidmi, klavír radšej nesťahujte…

Sedací kúpeľ – posaďte sa s rozkročenými nohami do vane alebo lavóra naplneného teplou vodou do výšky 7 až 10 cm. Teplá voda zmierňuje bolesť a zároveň podporuje prietok krvi v okolí konečníka, čo následne znižuje opuch žíl. Namiesto vody je možné použiť aj bylinné odvary (dubová kôra, repík, harmanček, hamamel virgínsky) alebo mierny protizápalový prostriedok (tantum rosa vo vrecúškach).

Masť a čapík – voľne dostupné masti a čapíky účinne znižujú bolesť a opuchy. Pôsobia ako redukcia symptómov, ktorá by mala byť naozaj rýchla.

Preč s nadbytočnými kilogramami – nadmerné zaťaženie dolných končatín vedie u obéznych ľudí k častému výskytu hemoroidov. Nadváha vyvoláva aj kŕčové žily dolných končatín.

Pozor na solenie – nadbytok soli zadržiava v organizme vodu, čo zapríčiňuje preplnenie ciev v celom tele vrátane konečníka.

Zbavme sa dráždivých potravín – ak sa dá, určite vylúčte nadmernú konzumáciu kávy, čaju, ostrého korenia, koly, kyslých potravín. Nezhoršujú síce bezprostredne hemoroidy, ale môžu posilniť nepríjemné svrbenie.

Tehotné ženy ležte na ľavom boku – keďže výrazný sklon k tvorbe hemoroidov majú najmä tehotné ženy, u ktorých zväčšená maternica tlačí na veľké cievy, odporúča sa ľahnúť si niekoľkokrát denne na 20 minút na ľavý bok. Táto poloha znižuje tlak na hlavnú dolnú žilu.

Špeciálny vankúš – v akútnom štádiu hemoroidov môžete sedieť na špeciálnom vankúši s otvorom uprostred. Pomôže aj detské nafukovacie koleso na plávanie.

Dlhodobá liečba tabletami – podporná dlhodobá orálna liečba liekom vo forme tabliet zo skupiny venotoník (liekov spevňujúcich cievnu stenu) pomáha predísť zhoršeniu hemoroidov a v niektorých prípadoch dokonca zlepšiť štádium ochorenia. Keďže hemoroidy sú jednou z foriem chronického žilového ochorenia, zároveň pomáha aj pri prevencii a liečbe kŕčových žíl.

Diéta – Po prvé, Vaša strava Vám musí pomôcť vyprázdniť si črevá, čo znamená zvýšenie príjmu vlákniny. Vláknina sa nachádza v obilninách. Vhodné je preto jesť:

  • pšeničné otruby alebo ovsené otruby,
  • chlieb so semienkami,
  • kukuricu,
  • jačmeň a pohánku,
  • ako aj niektoré druhy zeleniny: mrkva, cuketa, tekvica, špargľa, zemiaky, sladké zemiaky.
  • Ovocie sa tiež odporúča: pomaranč, grapefruit, broskyňa, nektárinka, slivky, hrušky, jablko, sušené ovocie (slivky, figy, dáta a mandle), papája, ananás.
  • Strukoviny sú tiež bohaté na vlákninu: hrach, fazuľa, šošovica.

Telo každého človeka toleruje iné množstvo vlákniny. Napríklad strukoviny a pšeničné otruby môžu byť zle tolerované u pacientov so syndrómom dráždivého čreva. Ak máte problémy s potravinami s vlákninou, obráťte sa na svojho lekára.

Aby ste účinne zvýšili príjem vlákniny, musíte vypiť viac vody. Vláknina udrží vodu v stolici; Bude mäkšia, a preto ľahšie prejde telom von.

Na druhej strane, niektoré látky majú povesť, že vedia výrazne zhoršiť hemoroidové útoky. Najznámejšou látkou je určite korenie. Vedeckých dôkazov je síce pomenej, ale mali by ste obmedziť korenené jedlá. Účinok korenia súvisí s ich neurotoxickými účinkami; tak ako pália pri jedení, tak sa aj horľavo dostávajú z tela konečníkom. Ale pocit pálenia neznamená, že máte hemoroidy; to znamená, že vaša stolica obsahuje horiace látky, ako napríklad korenie!

Niektoré potraviny môžu mať tiež negatívy účinok na cievy: hlavne alkohol (tvrdý alkohol alebo víno), ale aj káva alebo čaj. Tieto nápoje môžu tiež zmeniť priechod črevami, čo môže vyvolať núdzové alebo tekuté stolice. Medzi ďalšie potraviny, ktoré treba spomenúť, a ktorým sa vyhnúť, patrí čokoláda, paradajky, lepok a laktóza. Žiadne vedecké údaje nepodporujú hypotetickú súvislosť s hemoroidovým ochorením. Stručne povedané, bohaté jedlo, ako je korenie, alkoholické nápoje a káva, môžu indukovať hemoroidy.

Vyvážená strava s nízkym príjmom nezdravých potravín a nápojov je preto zárukou dobrého zdravia.

Opakovanie hemoroidov

Mnoho pacientov s hemoroidmi bude trpieť opakujúcimi sa epizódami. Tieto opakovania môžu byť nielen veľmi nepríjemné, ale aj bez toho, aby boli ošetrené, môžu mať vážne následky.

Často sa opakujúce sa hemoroidy sú rizikovým faktorom rozvoja anémie. Aby k tomu došlo, musí byť krvácanie pravidelné a trvať niekoľko týždňov (aj keď je prerušované). Súčasné krvácanie, ako je krvácanie spôsobené dlhým a ťažkým menštruačným cyklom, môže toto riziko ešte viac zvýšiť. Anémia môže spôsobiť príznaky bledej pokožky, nízky srdcový rytmus, zvýšený krvný tlak alebo celkový pocit nevoľnosti. Ak sa u vás vyskytnú tieto príznaky, je nevyhnutné, aby ste okamžite navštívili lekára.

Príznaky hemoroidového ochorenia vrátane krvácania a nepohodlia sa môžu v priebehu času a so zvyšujúcim sa vekom zhoršovať. Okrem toho sa môžu tiež vyduť z konečníka.

V závažných prípadoch môže byť jedinou možnosťou chirurgické odstránenie hemoroidu. Toto je relatívne zriedkavé (5-10% prípadov1), ale najlepšie sa mu dá vyhnúť, pretože operácia je bolestivá a môže viesť k komplikáciám, ako je análna inkontinencia.

Ak sa hemoroidy liečia včas a správne, týmto komplikáciám sa dá vyhnúť.

Referencie:
Učebnica o hemoroidoch a hemoroidoch o Soudan D. pp59-70. Godeberge P Editor. Flammarion Medecine Science (2008)
Paríž.Lohsiriwat V. Liečba hemoroidov: pohľad Coloproctologist. World J Gastroenterol. 2015; 21: 9245-52.