Zdôverte sa lekárom a lekárnikom
Kedy vyhľadať lekára?
Každý, kto zakrváca z konečníka, by mal v rámci prevencie navštíviť lekára alebo lekárnika. Zvlášť sa to týka pacientov vo veku nad 50 rokov, keď výrazne stúpa výskyt nádorových ochorení.
I. a II. stupeň hemoroidov sa lieči konzervatívne ale aj semi-invazívnymi metódami. Konzervatívna liečba spočíva v lokálnom aj celkovom podávaní liekov, v režimových opatreniach. Odborníci odporúčajú, aby pacienti riešili svoj problém včas, nie až vtedy, keď sa dostanú do hemoroidálnej krízy.
Pri dodržiavaní režimových opatrení (vláknina, tekutiny, fyzický pohyb, nezadržiavanie stolice, obmedzenie dlhého státia, sedenia na toalete, osobná hygiena, nedráždivá strava) a užívaní venotoník, je možno predísť zhoršeniu a vývoj štádií hemoroidov výrazne spomaliť, oddialiť. Masť a čapíky Vám zasa vedia pomôcť so symptómami.
K akému lekárovi?
Väčšina ľudí sa obáva vyšetrení, ktoré sa konajú u lekára. S cieľom, čo najlepšie sa pripraviť na návštevu u lekára – odporúčame si vopred premyslieť otázky, ktoré sa chcete lekára spýtať.
Konzultácia sa začne zásadnou diskusiou, ktorá je jednoznačne nevyhnutná – ako pre lekára, tak aj pre Vás. Môžete špecifikovať príznaky a presne definovať, čo Vám najviac prekáža, resp. čo najviac zhoršuje kvalitu Vášho života. Hlavným terapeutickým cieľom bude vymiznutie alebo zmiernenie symptómov.
Otázky v proktológii sú pomerne štandardné: lekár sa pýta na príznaky ako sú krvácanie, svrbenie, bolesť, pichanie, prolaps, kontinenciu a prietok, tranzit a podobne. Otázky sa ďalej môžu týkať histórie vášho ochorenia a už predchádzajúcich postupov liečby. Určite sa nebojte zdôveriť lekárovi aj o detailoch Vašich zdrav. problémoch.
Hemoroidy môžu byť výlučne vnútorné, výlučne vonkajšie alebo zmiešané. Je užitočné každému priradiť poradie na stupnici od 1 do 4. Váš lekár vám podrobne vysvetlí, čo robiť.
U mladých pacientov sú zriedkavo potrebné ďalšie vyšetrenia. Po veku asi 50 rokov, najmä v prípade krvácania, sa navrhne čiastočné alebo úplné vyšetrenie čreva. Môže zahŕňať krátku kolonoskopiu (skúmanie konca hrubého čreva a konečníka) alebo úplnú kolonoskopiu (skúmanie celého hrubého čreva).
Kto je proktológ?
Proktológia je vedný odbor, ktorý sa zaoberá prioritne chorobami konečníka. Proktológ je obyčajne chirurg, ktorý sa špecializuje na túto problematiku a okrem predpísania topickej liečby v podobe masti či čapíkov, je lekár schopný poskytnúť aj invazívnejšie spôsoby liečby v podobe rôznych mikrochirurgických a chirurgických postupov.
Mám ísť ku praktickému lekárovi alebo ku gastroenterológovi?
Praktický lekár alebo gastroenterológ môže hemoroidy riešiť v I. alebo II. stupni ochorenia. Zvyčajne Vám predpíšu celkovú liečbu v podobe topickej aj perorálnej liečby venotonikami. Topická liečba (napr. masťou či čapíkmi EmotralexTM ) rýchlo lieči príznaky spojené s hemoroidmi a jeho komplikáciami. Orálna liečba (napr. s liekom obsahujúcim mikronizovanú flavonoidmú frakciu DETRALEX 500 mg, 60 filmom obalených tabliet*) stabilizuje kapiláry, zvyšuje napätie žilovej steny a odolnosť ciev a tým pomáha aj pri liečbe funkčných prejavov hemoroidálneho ochorenia, resp. pri akútnom zápale hemoroidov. Neskôr, po preliečení, Vás môže praktický lekár, resp. gastroenterológ poslať s výmenným lístkom na chirurgiu alebo proktológiu.
*Detralex 500 mg 60 tbl. je liek na vnútorné použitie. Pred použitím lieku si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.
Vyšetrenie u proktológa
Pred plánovaným vyšetrením konečníka je vhodné vyprázdniť dolnú časť hrubého čreva, čo sa dnes najčastejšie robí s pomocou glycerínového čapíka. Všetky proktologické vyšetrenia sa vykonávajú ambulantne a pacient po nich odchádza domov. Po vyšetreniach je možné jesť, piť, vykonávať akúkoľvek činnosť.
- Palpačné: Ide o najjednoduchšie vyšetrenie. Prebieha len pomocou prsta v rukavici. Tohto vyšetrenia sa najviac pacientov obáva, ale nemusíte sa báť – vyšetrenie je bezbolestné. Podľa Vašich príznakov sa vyšetrenie vykonáva buď v ľahu na ľavej strane alebo v polohe tzv. jackknife.
- Anoskopické: Robí sa tubusom so zdrojom svetla (tzv. anoskopom) do hĺbky približne 5-7 cm. Využíva sa na vyšetrenie dolnej časti konečníka a ritného kanála. Anoskop je krátka priehľadná plastová, prípadne kovová trubička, ktorou Vám zasunutím do konečníka vyšetrí lekár danú oblasť priamym pohľadom aj do strán. Pri vyšetrení sa používa gél so znecitlivujúcim účinkom a celé anoskopické vyšetrenie trvá iba niekoľko minút.
- Rektoskopické: Rektoskopia sa vykonáva s prostredníctvom prístroja, tzv. rektoskopa, ktorý sa zavedie do hĺbky 20 cm s použitím masti na lokálne znecitlivenie. Podobne ako anoskop, má optickú časť so zdrojom svetla. Zaraďuje sa k rutinným bezrizikovým vyšetreniam. Počas vyšetrenia sa do konečníka cez rektoskop fúka vzduch, ktorý ho rozťahuje a zlepšuje tak viditeľnosť pri vyšetrovaní. Vy to môžete pociťovať ako mierny tlak v podbrušku. Rektoskopické vyšetrenie trvá priemerne 10 minút. Pri rektoskopii sa môžu robiť aj drobné liečebné zákroky alebo odoberať vzorky tkaniva.
Tieto uvedené vyšetrenia na diagnostiku hemoroidov zvyčajne plnohodnotne postačujú, vykonávajú sa v polohe „kolená ku prsiam“ (kľačiac na kolenách od seba alebo na boku). Vyšetrenie v podobe kolonoskopie, ktoré mapuje celé hrubé črevo, je naozaj potrebné len pri podozrení na rakovinu.
Aj lekárnik Vám poradí
Každý tretí pacient to už vie a vyhľadá pomoc lekárnika. Napr. Emotralex nájdete v každej dobrej lekárni. Lekárnik Vám poradí, ak je potrebné vynechať nejakú potravinu z jedálnička alebo podniknúť iné opatrenie počas liečby. Ak niečomu nerozumiete, netreba sa báť opýtať lekárnika na čokoľvek čo sa týka liečby hemoroidov. Lekárnik ako odborník Vám dokáže zodpovedať na všetky otázky týkajúce sa liekov od ich kompletného zloženia, cez uchovávanie a dávkovanie až po interakcie s inými liekmi a niektorými výživovými doplnkami.