Ako liečiť hemoroidy?

Najdôležitejším kritériom pri výbere liečby hemoroidov je definovanie účelu liečby.

Ide o liečbu útoku alebo prevenciu opakovaných hemoroidov? Jediný človek, ktorý dokáže definovať cieľ, ste vy. Obráťte sa na radu od odborníka aj na potvrdenie diagnózy. Každý je iný aj čo sa týka liečby hemoroidov, ale vo všeobecnosti väčšina pacientov hľadá jednoduchú a rýchlu úľavu a pokiaľ je to možné, aj bez fyzického vyšetrenia. Lekári sú s touto požiadavkou samozrejme oboznámení.

Možno sa podobáte väčšine pacientom, ktorí žiadajú v prvom rade o masť alebo čapíky.

Pre zmiernenie príznakov a liečbu sú dispozícii štyri typy liečby hemoroidov: lokálna, perorálna, ambulantná a chirurgická. Nemajú však rovnaký význam pri liečbe a anamnéze hemoroidových chorôb.

  1. Lokálna liečba hemoroidov: Do tejto liečby patria masti a čapíky, či kúpele v dubovej kôre. Ak Vás trápi úporné svrbenie, pichanie, škrabanie, alebo ekzém okolo konečníka, k dispozícii je zdravotnícka pomôcka Emotralex s aktívnou látkou sukralfát. Emotralex hojí, regeneruje a upokojuje hemoroidy a Vašu rektálnu sliznicu.1,2 Emotralex je dostupný vo forme 25 gramovej masti alebo 10 kusov rektálnych čapíkov. Emotralex je určený k liečbe príznakov spojených s hemoroidálnym ochorením a jeho komplikáciami (napr. ekzémy, fisúry). Emotralex kryje a chráni pokožku, zmierňuje zápal a svrbenie pokožky, čím podporuje jej regeneráciu. Emotralex bráni vysušovaniu pokožky, čím podporuje hojenie rán, znižuje riziko vzniku fisúr (trhlín) a zranení spôsobených defekáciou (vyprázdňovaním stolice). Pred použitím si prečítajte návod na použitie. Ak sa vaše príznaky nezlepšia do 1 až 2 týždňov, poraďte sa so svojím lekárom alebo lekárnikom. Nepoužívajte, ak ste alergický (á) na lanolín alebo na ktorúkoľvek z ďalších zložiek tohto prípravku. Nepoužívajte na krvácajúce hemoroidy. Emotralex je zdravotnícka pomôcka IIa.
  2. Dlhodobá celková liečba hemoroidov: Z liečiv, ktoré sú overené klinickými štúdiami, môže lekár (praktický lekár, gastroenterológ, proktológ, angiológ, cievny chirurg) v prípade príznakov hemoroidálneho ochorenia predpísať venotonikum. Venotoniká posilňujú pružnosť žíl, zabraňujú hromadeniu krvi v žilách, obsahujú aj protizápalové zložky. Takáto dlhodobá celková liečba sa odporúča nielen v prípade hemoroidálneho ataku (zhoršenia stavu hemoroidov), ale aj u pacientov s diagnózou hemoroidov aj ako prevencia zhoršenia stavu. Orálna liečba (napr. s liekom obsahujúcim mikronizovanú flavonoidnú frakciu DETRALEX 500 mg, 60 filmom obalených tabliet3) stabilizuje kapiláry, zvyšuje napätie žilovej steny a odolnosť ciev a tým pomáha aj pri liečbe funkčných prejavov hemoroidálneho ochorenia, resp. pri akútnom zápale hemoroidov.
  3. Ambulantné minizákroky: O čo ide? Ambulantné mini zákroky sú zákroky v ambulancii, ktoré obyčajne nevyžadujú pracovnú neschopnosť pacienta. Môžeme ich nazvať aj „inštrumentálna liečba“. Robia sa v lokálnej anestéze a pacient po výkone odchádza domov.
  4. Chirurgická liečba Longova metóda – tu zohráva ústrednú úlohu zošívačka – stapler. Rozšírený cievny pletenec sa odstráni, sliznica sa zošije a spevní drobnými titánovými klipmi. Tento výkon môže do budúcnosti skomplikovať niektoré sexuálne praktiky. Metóda si vyžaduje 10-12 dní práceneschopnosti. Zákrok hradia aj poisťovne, čiže vykonávajú ho aj v štátnych zariadeniach a mal by ho robiť certifikovaný chirurg. Hemoroidektómia – vykonáva sa v rámci hospitalizácie alebo v rámci tzv. jednodňovej chirurgie, buď v celkovej alebo v spinálnej anestézii (kedy sa Vám umŕtvi len dolná časť tela, počas zákroku ste pri vedomí). Poznáme otvorenú, submukóznu alebo zatvorenú. Tieto operačné zákroky sú odporúčané v poslednom štádiu hemoroidov spojených s komplikáciami.

Hemoroidálne ochorenie sa skutočne vyvíja ako sled akútnych záchvatov, ktoré sa striedajú asymptomatickými obdobiami.

U niektorých ľudí je choroba obmedzená na akútne obdobia tzv. hemoroidnej krízy. Interval môže byť úplne bez príznakov. Tolerancia choroby závisí od intenzity krízy a trvania zmiernenia. U niektorých pacientov sa situácia medzi dvoma krízami nevráti úplne do normálu. Dôsledkom je chronické ochorenie so symptómami kolísavej intenzity.

Po prvé, liečba musí kontrolovať príznaky, akútne alebo chronické a následne musí zabrániť opätovnému výskytu.

Ak sa choroba zhorší, zvyšuje sa pravdepodobnosť, že sa uchýlime k operácii. Vo väčšine prípadov však dietetické pravidlá lekárskeho ošetrenia, či už ústne alebo miestne, postačujú na účinnú kontrolu príznakov. Je dobre prispôsobený do tej miery, v ktorej je účelom zmierniť príznaky, a nie na korekciu anatómie.

Úľava od bolesti a svrbenia

Prikladanie ľadu: Ľad (ideálne v oválnom tvare, aby nemal ostré hrany) môžete vložiť do vreckovky, zabaliť a umiestniť na niekoľko minút k análnemu otvoru.

Sedací kúpeľ: Vaňu prípadne lavór naplňte teplým odvarom z dubovej kôry a sadnite si doň. (Pozor, príliš horúci kúpeľ podporuje krvácanie). Sedací kúpeľ môžete vyskúšať aj niekoľkokrát denne, najmä po stolici. Po skončení treba konečník dobre osušiť (napr. jednorazovou utierkou, pri citlivých hemoroidoch aj studeným vzduchom z fénu).

Masť a čapíky: Používame po hygiene konečníka, masťou jemne vymasírujeme okolie konečníka, prípadne si ju vytlačíme na prst a masírujeme do hĺbky 1-2 cm krúživými pohybmi po obvode ritného otvoru. Čapíky zavádzame jemne a pomaly, rozpustiť by sa mali priamo v konečníkovom otvore – tam majú na hemoroidy najväčší efekt (po zavedení je vhodné do rozpustenia ostať ležať na bruchu alebo na boku). Pozri časť Emotralex.

Vankúše na hemoroidy: V akútnom štádiu alebo po ambulantnom či chirurgickom zákroku je vhodné používať špeciálne podsedáky na hemoroidy (kruh s otvorom, kocka s otvorom), resp. obyčajné detské plávacie koleso.

Ďalšie tipy nájdete v sekcií Prevencia.

Referencie:
Higuero T, Abramowitz L, Castinel A, a kol. Pokyny na liečbu hemoroidov (krátka správa). J Visc Surg. 2016; 153 (3): 213 – 218.

 

1. Emotralex_rektalne_capiky_ZP_navod_na_pouzitie 2017

Emotralex_rektalna_mast_ZP_navod_na_pouzitie

2. Clinical Evaluation Report: November 2017. Výrobca: Egis Pharmaceuticals PLC.

3. Detralex 60 tbl. je liek na vnútorné použitie. Pred použitím lieku si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.